Baltus ziemas sveicienus Pilskalns Munameģim māj. Drīz vēstules, rakstītās sniegā, jau putenis gražīgi jauc. Mans dēls, mīli šo zemi par Veclaiceni to sauc. (M.Bleiferte)

Drusku_iveta_1

Jaunlaicenes muiža un muzejs

Jaunlaicenes muižas ansamblis

Jaunlaicene bijusi viena no skaistākajām lauku muižām Vidzemē, no kurienes izaudzis baronu fon Volfu dzimtas Vidzemes atzars. Ceļot Jaunlaicenes pili, barons iepretim pils logiem veidojis "gabaliņu pilsētas". Ēkas celtas 18. gs. beigās un 19. gs. pirmajā pusē, saglabājušās 16 celtnes. Pie lielākās daļas muižas ēku ir neliels informatīvs stends ar īsu informāciju, kādam nolūkam kalpojusi katra ēka, kā arī ir virzienu norādes uz attālākiem muižas objektiem, piemēram, baronu kapliču u.c. Muižkunga mājā iekārtots muižas muzejs, kurā vēsturi var iepazīt caur rotaļām. Muzeja darbinieces: "Pie mums labi jūtas visi apmeklētāji, kas nav aizmirsuši savu bērnību”.

Foto (pa kreisi) : norādes Jaunlaicenes ciemā (© S.Paegle). Foto (pa labi): viena no Jaunlaicenes muižas ēkām (tagad tautas nams) (© S.Paegle).
Normalized_2012-08-18_11-10-08_-_img_1181 Normalized_2012-08-18_11-03-39_-_img_1173

Jaunlaicenes muižas muzejs

Jaunlaicenes muižas muzejs ir īstā vieta, kurā kavēties pagātnes atmiņās un pašiem savām acīm ieraudzīt baronus un baroneses, kas kādreiz dzīvojuši Jaunlaicenes muižas teritorijā. Muzeja pamatekspozīcijā ir apkopoti bagātigi vēstures materiāli  par baronu Volfu dzimtu, Jaunlaicenes muižas vēsturi, izvietots kādreizējās kungu mājas makets.

Foto: Jaunlaicenes muižas kungu mājas makets (© M.Rudzīte)

Normalized_img_2811

Tiek piedāvātas arī vairākas nodarbības/aktivitātes dažādiem vecumiem. Atraktīvo muzeja darbinieču vadībā vēsture nemanot pārvēršas aizraujošā notikumā, pēc kura paliek patīkamas atmiņas. Ir iespējams, piemēram, doties dārgumu medībās pa senās muižas teritoriju un sameklēt  kādu pārsteigumu, iemācīties "satīt vāveri", darināt pastalas, iepazīt muižas dzīvi caur skaņām nodarbībā "Kad muižās zvani skanēja", kā arī tiek piedāvātas daudzas citas aktivitātes, kurām visām ir kaut kas kopīgs – oriģinalitāte un sniegtās pozitīvās emocijas apmeklētājiem. Tiek piedāvātas pastaigas stāstnieka pavadībā pa Jaunlaicenes muižu, Opekalna baznīcu un apkārtni, uzkāpšana Dēliņkalnā pa stāvako nogāzi. Noteikti rezervējiet ne mazāk kā 1 stundu muzeja apmeklējumam, te katrs apmeklētājs patiešām ir gaidīts!

Foto (pa kreisi): nodarbība "vāveres tīšanā" (© I.Druva-Druvaskalne). Foto (pa labi): muzeja pagrabtelpa tiek izmantota nodarbībai "Kad muižā zvani skanēja"(© I.Druva-Druvaskalne).

Normalized_img_0667  Normalized_img_1024

Muzejs ik mēnesi kopš 2011.gada organizē Malēniešu valodas skolas nodarbības. Pārdomāti un interesanti ir Muzeju nakts pasākumi. Muzejs iesaistās arī Jaunlaicenes muižas svētku organizēšanā.

  • Kontaktinformācija: Sandra Jankovska, Inese Dārziņa + 371 22415419, + 371 29356277
  • Adrese: Jaunlaicene, Dravnieki (pats ciema centrs)

Darba laiki:

Novembris-marts
P.         Slēgts
O.        9:00-17:00
T.        9:00-17:00
C.        9:00-17:00
Pt.       9:00-17:00
S.         9:00-17:00
SV.      Slēgts

Vasaras sezona
Aprīlis –oktobris
P.         Slēgts
O.        10:00-18:00
T.        10:00-18:00
C.        10:00-18:00
Pt.       10:00-18:00
S.         10:00-18:00
SV.      11:00-17:00

Jaunlaicenes muižas muzeja maksas pakalpojumu cenrādis

Foto: iebraucot Jaunlaicenē no autoceļa A2 puses (© I.Druva-Druvaskalne.)

Normalized_img_1004

Noskaties Vidzemes Augstskolas Komunikācijas un sabiedrisko attiecību studiju programmas studenšu izveidoto video sižetu par Muzeju nakti 2012.gadā:

 Noskaties Vidzemes TV veidoto sižetu par Jaunlaicenes muižas muzeju:

Pils dambis

Muižas parka teritorijā atrodas paliels ezers, ko sauc par Pils dambi. Kādreiz, netālu no tā krastiem atradusies kungu māja un skats uz to, no ezera puses ir bijis brīnišķīgs. Ezerā ir mākslīgi izveidota saliņa, kas radīta 18.gs. Par to ir nostāsts: muižas barons Jozefs fon Volfs esot bijis hidrotehnikas inženieris un salu dāvinājis savai sievai. Uz tās esot bijusi arī mājiņa kungu bērniem. Kādreiz uz saliņu bērni devušies ar prāmi, vēlāk uzcelts tiltiņš, kas tur atrodas vēl joprojām. Uz salas, kurai apkārt apauguši koki, atrodas galds un soliņi, no kuriem paveras brīnišķīgs skats uz apkārtni.

Jaunlaicenes muižas kungu māja

Muižas galvenais lepnums, vēl pirms nepilna gadu simteņa, ir bijusi kungu māja, kas, diemžēl 20.gs. 30.gados ir nojaukta. Tagad no ēkas ir palikušas tikai nelielās sānu piebūves, taču ir iespēja aplūkot kādreizējo ēkas atrašanās vietu un vērot skatus, kādus Volfu baronu ir redzējuši caur mājas logiem – Pils dambi, muižas teritorijai piederošās ēkas, kas speciāli izkārtotas tā, lai atgādinātu pilsētas ainavu, un tālumā, vērīgi ieskatoties pat ir iespējams saredzēt Opekalna baznīcu, kas atrodas dažu kilometru attālumā. Muižai ir bijusi skaista divstāvu ēka, kurai abās pusēs bijušas kolonādes. Vārdos neaprakstāms ir dārzs, kas pleties apkārt kungu mājai – tajā bijuši neskaitāmi vīnogu un rožu stādi, kā arī strūklakas.  Šīs ainas vieglāk ir iztēloties, dodoties uz turpat blakus esošo Jaunlaicenes muzeju, kurā arī fotogrāfijās ir attēlota kādreizējo laiku godība.

Foto: Jaunlaicenes muižas viena no ēkām, kurā atradusies veļas mazgātava, gludinātava un žāvētava, saukta tautā par tornīti (© S.Paegle).

Normalized_santa

Baronu Volfu kapenes

Volfu kapenes atrodas nedaudz nostāk no Jaunlaicenes centra. Tās veidojis Johans Gotlībs II Volfs. Vēlāk, 19.gs. vidū tika uzcelta kapliča – to darījis, iepriekš minētā, barona dēls. Volfu kapenes ir ļoti vienkāršas – tās ir speciāli paredzētas bez lielām kapu plāksnēm, jo barons Gotlībs II nav cietis ārišķības. Šī vieta nav bijusi laika zoba neskarta – kādreiz Volfu baronu ir maksājuši kapsētas apsargam, lai tas uztur kārtību teritorijā, bet pēc tam, kad apsargs miris, sākušās nekārtības. Zinātnes vajadzībām, mirušie baroni ir rakti ārā, kā arī, meklējot dārglietas, ir uzdarbojušies kapu zagļi. Pati kapliča arī ir izdemolēta – tagad var tikai iztēloties, kā kādreiz izskatījušies tās logi, 7 dēlu ģērboņi iekštelpās un vitrāža, kas kādreiz bijusi virs kapličas durvīm. Pašlaik teritorijā norisinās labiekārtošanas darbi. Baronu Volfu pēcteči apmeklē savu senču kapus.

Foto: Baronu Volfu kapliča, dzimtas ģerbonis virs kapličas durvīm (© M.Vītola).

Normalized_img_3615  Normalized_img_3608

Jaunlaicenes baronu dzimtas kapu spoki. M.Dzenes raksts Alūksnes Ziņas, 2012.g.14.novembris. Publicēts www.tvnet.lv

Jaunlaicenes muižas muzeja izglītojošo  nodarbību piedāvājums
Visu gadu (telpās)


Nr. p.k.

Nodarbības

Atbilstība valsts pamatizglītības standartam

Nepiecieša- mās priekšzināšanas

Tēma, ko vēlams apskatīt skolā pirms nodarbības muzejā

Nodarbības laiks /Cilvēki grupā

nosaukums

apraksts

Tēma

Apakš tēma

1.

Rotaļas un blēņas

Skolēni iepazīstas ar četrām rotaļlietām, noskaidro, no kādiem materiāliem tās izgatavotas, vienu rotaļlietu izgatavo paši, apgūst spēlēšanās prasmi ar visām iepazītajām lietām

Sociālās zinības
1.-9.klasei

Ētiskās vērtības, latviešu svētki un parašas.

Izprast jēdzienus – sadarbība un dalīšanās, iecietība pret citādo. Izpratne par savām spējām ietekmēt vides kvalitāti pieklājīga uzvešanās

Rotaļlietas vectētiņu un vecmāmiņu bērnībā

30-40 min. / Līdz 30 dalībnieki

2.

Vāveru tīšana

 Saruna par rotaļlietām,
ar ko spēlējās zemnieku bērni.
Bērni no auduma gabaliņa satin  rotaļlietu vāverīti, līdzņemšanai

Sociālās zinības
1.-9.klase

Izpratne par ētiskām vērtībām – čaklums, godīgums, izpratne par savām spējām ietekmēt vides kvalitāti

Sarunas veidošana, klausīšanās, darbošanās ar auduma gabaliņu

Rotaļlietas 19. -20.gs.

30 min. /  Līdz 20 dalībnieki

3.

Malēniešu vārdu spēle

Saruna par valodas veidošanos, par malēniešu izloksni, praktiskais darbs – izprast septiņu malēniešu vārdu nozīmi, pievienojot literāro vārdu. Iepazīties ar 14 malēniešu vārdiem, nostiprināt iegūtās zināšanas spēlē
(odu sišana)

Latviešu valoda 1.-9. klasei

Valodas vēsture un attīstība, dzimtā valoda, dialekti un izloksnes

Lasītprasme, darbs ar tekstu iecietība pret atšķirīgo,

izpratne par savas ģimenes ieguldījumu personības veidošanā

30 min. / Līdz 20 dalībnieki

4.

Pastaliņu darināšana

 Saruna par apavu valkāšanas tradīcijām17-20 gs.
Dalībnieki no mākslīgās ādas paši  izgatavo vienu pastaliņu – suvenīru, līdzņemšanai

Mājturība un tehnoloģijas 1.-9.klase

Apģērbs, apavi

Klausīšanās, darbs ar trafareti, kaltu, lāpāmo adatu

Tērpa un apavu vēsturiskā attīstība

30-40 min. / Ne
vairāk par  6 dalībnieki

5.

Skološanās ne pa jokam

Saruna par18.un 19.gs skolām un mācību metodēm.
Praktiskās nodarbība – boksterēšana, rakstīšana ar grifelēm, tupēšana uz zirņiem

Latvijas vēsture 6.-9. klasei

Tuvākās apkārtnes un Latvijas vēsture

Lasīt un rakstīt prasme

Nav nepieciešama

40-50 min. / Līdz 20 dalībnieki


* Ja vēlaties uz nodarbībām vest lielāku grupu, kā norādīts tabulā, muzejs piedāvā izvēlēties divas nodarbības. Tās notiks vienlaicīgi divām mazākām grupām, ar bērniem strādās divi darbinieki. Pēc pirmās nodarbības grupas mainīsies, un nodarbības notiks vēlreiz, lai visi varētu piedalīties abās nodarbībās.





 

Tikai vasaras periodā, nodarbības notiek muižas parkā, muzeja pagalmā un pagrabā, vēsā vai lietainā laikā, nepieciešams piemērots apģērbs


Nr. p.k.

Nodarbības

Atbilstība valsts pamatizglītības standartam

Nepiecieša- mās priekšzināšanas

Tēma, ko vēlams apskatīt skolā pirms nodarbības muzejā

Nodar- bības laiks / Cilvēki grupā1

nosaukums

apraksts

Tēma

Apakštēma

1.

Dārgumu meklēšana Jaunlaicenes muižas parkā

15 minūšu pastaigas laikā  iepazīstas ar Jaunlaicenes muižu
Dārgumu meklētājiem tiek izsniegtas rakstiskas norādes kurām sekojot, meklē dārgumus.

Latvijas vēsture 6.-9.klase

Muižniecība Latvijā un kultūras pieminekļi

Lasīt prasme, prasme klausīties un atcerēties dzirdēto

Kultūrvēsturis-
kais mantojums un tā saglabāšana

30-40 min. / Līdz 20

2.

Cāļu sargāšana no žagatām

Stāsts par bērnu pienākumiem lauku sētā 20.gs. sākumā, pārrunā tos,
Praktiskā nodarbība – šaušana ar kaķeni žagatas tēlam

Sociālās zinības
1.-9.klase

Gatavība sociāli atbildīgai nostājai, gatavība ievērot pieklājības normas

Sarunas veidošana, klausīšanās, iztēlošanās, argumentēšana

Mani pienākumi mājās un skolā. Manu vecāku pienākumi viņu bērnībā.

30 min. /Līdz 10

3.

Kad muižā zvani skanēja

Saruna par skaņām, ko dzirdam  mūsdienās, stāsts par skaņām18., 19.gs. muižā, skaņu atdarināšana, lomu spēle. 

Dabas zinības
1.-6. klase

Fizikālie procesi - skaņa

Sarunas veidošana, klausīšanās, iztēlošanās,

Skaņas izplatīšanās un skaņas uztvere ar ausīm

40-50 min. / Līdz 20


Pirmskolas vecuma bērnu grupām un pamatskolas pirmajai klasei.
Nodarbības notiek muzeja pagalmā, vēsā vai lietainā laikā, nepieciešams piemērots apģērbs

Nr. p.k.

Nodarbības

Atbilstība valsts pamatizglītības standartam

Nepiecieša- mās priekšzināšanas

Tēma, ko vēlams apskatīt skolā pirms nodarbības muzejā

Nodar- bības laiks /  Cilvēki grupā1

nosaukums

apraksts

Tēma

Apakštēma

1.

Olas dārgumi

Saruna par lieldienām./ mājputniem.  Krāsainu koka olu ripināšana un šķirošana. Vistas un zelta olas meklēšana, dārgumu meklēšana  pēc norādījumiem.

Dabas zinības

Dzīvnieki

Klausīšanās, saruna, krāsu pazīšana, mājputnu pazīšana, skaņu un kustību  atdarināšana,  orientēšanās apkārtnē

Putni dabā un lauku sētā, Gadskārtu svētki - Lieldienas

30 min. / Līdz 20

2.

Kur palika cālīši?

Saruna par vistu un cālīšiem, noskaidro, kur cālīši guļ naktī. Klausās stāstu par pazudušajiem cālīšiem. Meklē cālīšus, meklējot ciparus un minot mīklas.

Dabas zinības

Dzīvnieki

Klausīšanās, saruna, ciparu 1-10 pazīšana, mīklu minēšanas prasmes,   kustību un skaņu atdarināšana, orientēšanās apkārtnē

Putni lauku sētā

30 min. / Līdz 20

 

 

Sveču mēneša piedāvājums (siltās telpās)
Nodarbība pielāgota arī pirmskolas bērnu grupām

Nr. p.k.

Nodarbības

Atbilstība valsts pamatizglītības standartam

Nepiecieša- mās priekšzināšanas

Tēma, ko vēlams apskatīt skolā pirms nodarbības muzejā

Nodarbības laiks / Cilvēki grupā1

nosaukums

apraksts

Tēma

Apakštēma

1.

Nu ir gaiša istabiņa

Saruna  par telpu apgaismošanu, skala dedzināšanas demonstrācija, sveces taisa mērcējot, līdzņemšanai

Dabas zinības 1.-6. klase

 

Fizikālie procesi – gaisma un siltums

Lasīšana, klausīšanās, darbs ar tekstu, prasme darboties patstāvīgi

Gaisma dažādos gadalaikos.
Telpu apgaismošana mūsdienās.

40-50 min./ Līdz 20


 

Ziemassvētku piedāvājums (siltās telpās) Pielāgots arī pieaugušajiem


Nr. p.k.

Nodarbības

Atbilstība valsts pamatizglītības standartam

Nepiecieša- mās priekšzināšanas

Tēma, ko vēlams apskatīt skolā pirms nodarbības muzejā

Nodarbības laiks /  Cilvēki grupā1

nosaukums

apraksts

Tēma

Apakš tēma

1.

Eglītes plūkšana

Informācija par sarunvalodā lietotu teicienu: “Dedzināt eglīti” noskaidro, kas slēpjas zem teiciena “Eglītes plūkšana”
Laimes akā paslēpti uzdevumi katram bērnam. Iespējams izvilkt ķīlas izpirkšanas uzdevumu, rīkojumu  noskaitīt pantiņu, nodziedāt dziesmiņu, iemācīt visiem rotaļu, vai, ja laimējas, nedarīt neko. Pēc paveiktā uzdevuma “Plūc eglīti”

Sociālās zinības
1.-9.klasei

Ētiskās vērtības, latviešu svētki un parašas

Izprast jēdzienus – sadarbība un dalīšanās, iecietība pret citādo, pieklājīga uzvešanās, izpratne par savām spējām ietekmēt vides kvalitāti

Nav nepieciešams

30-40 min. / Līdz 30



Mūžizglītības programmas:

Zemnieku ēšanas paradumi – Latvijas vēstures iepazīšana 18. un 19. gs. Iepazīt un izprast zemnieku ēšanas paradumus. Praktiskā nodarbībā apgūt maizes cepšanu uz iesmiem un zupas strēbšanu ar koka karoti.  Nodarbības ilgums -1 stunda 40 minūtes. Mērķauditorija – visi interesenti.
Kā baronese zeķes lāpīja -  Padziļināt zināšanas par muižniecību Latvijā 18. un 19.gs.  apgūt lāpīšanu šveiciešu manierē”, nobaudīt baroneses viesmīlību un brīnišķīgo kliņģeri. Nodarbības ilgums līdz 60 minūtēm. Mērķauditorija – visi interesenti



Lekcijas:

“Lintenes meitu skola”  par meiteņu mācību iestādi ar augstāko mācību kursu, (sadzīve, mācību un audzināšanas metodes)  Opekalna draudzes teritorijā 19.gs. Iespējama arī boksterēšanas nodarbība.

“Malēnieši un viņu valoda”  Nopietni un jokojoties par malēniešu raksturu, izloksni un teritoriju. Malēniešu tosta (četrās valodās) mācīšanās. 

 



Pasākumi:

 Pēc laulību ceremonijas „Daži padomi dzīvei no Jaunlaicenes muižas”. Muižas madāmas jaunajam pārim un kāzu viesiem sniedz vērtīgus vēsturiskus padomus dzīvei, iesaistot dažādās nodarbībās. Pasākums ilgst līdz 1 stundai. Labos laika apstākļos – muzeja pagalmā. Vēlami ērti apavi.
Krustabas „Senas krustabu izdarības pēc sentēvu rituālu motīviem” Sirsnīgs pasākums ģimenei ar pādes dancināšanu un citām senām izdarībām. Pasākums ilgst līdz vienai  stundai. Labos laika apstākļos pasākuma I daļa iespējama muzeja pagalmā un parkā.